Raksti

Vēlā eira

Ja Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija nupat nebūtu pieņēmusi lēmumu, ka turpmāk oficiālajos dokumentos Eiropas vienotās valūtas nosaukums būs “eira”, mums pat nerastos aizdomas, ka valodnieki guļ tik ilgi.

Ja zinātnieki būtu pamodušies pirms pieciem gadiem, kad eiro kā vienota valūta bezskaidras naudas veidā tika ieviesta Ekonomiskajā un monetārajā savienībā jeb eirozonas valstīs, viņi jau būtu aizgulējušies. Ja zinātnieki būtu pamodušies no šampanieša korķu paukšķēšanas 2002.gada 1.janvārī, kad 300 miljoni cilvēku Eiropā sāka lietot eiro banknotes un monētas, viņi jau būtu nogulējuši visu.

Patlaban pieņemtais lēmums šķiet tik savlaicīgs, it kā to būtu pieņēmis no letarģiskā miega pamodies lācis, kurš netīšām izbāzis galvu no alas un pamanījis, ka ārā žibinās pavisam cita dzīve. Tāpēc eira pašreiz izraisa tik daudz psiholoģisku un organizatorisku problēmu. Ja zinātnieki savu kompetenci un rūpes par latviešu valodu paustu laikus, cilvēkiem nerastos nepatīkamā izjūta, ka viņiem tiek kaut kas uzspiests.

Autors: Laila Pakalniņa
Publicēts: laikrakstā Diena 2004. g. 11. septembrī