Raksti

Cik labi proti latviski?

Andrejs Vasiļjevs (Balvu vsk. 12. klase): “Latviešu valodā man ne visai padodas eseju rakstīšana, jo es domāju krieviski un aizķeršanos rada domu pārtulkošana. Brālis mācās Balvu ģimnāzijā. Atkarībā no noskaņojuma ar viņu runāju gan krieviski, gan latviski. Ar mazo māsiņu, kura iet bērnudārza latviešu grupā, sarunājos tikai latviski. Viņa ar mani krieviski nemaz nerunā. Dažkārt pat nesaprot, ko saku.”

Aļona Ļvova (11. klase): “Mans tēvs ir latvietis un ar viņu runāju latviski. Bet ar draugiem pārsvarā krieviski. Tomēr ir daži latviešu draugi, kuri nesaprot krievu valodu. Man patīk sports un suņi, tādēļ gribu mācīties par kinoloģi. Esmu noskaidrojusi, ka šajā profesijā ļoti labi jāzina latviešu valoda. Pagaidām vislielākās grūtības sagādā rakstu darbi.”

Marina Terentjeva (11. klase): “Ar latviešu draugiem parasti es runāju bilingvāli – te vienā, te otrā valodā. Esmu ievērojusi – ja ar latviešiem sāk runāt krieviski, viņi pielāgojas. Balvos gan vairāk dzirdu latviešu valodu. Arī veikalā uz krieviski prasīto atbild latviski. Uzskatu, ka jauniešiem tas palīdz pilnveidot valodas prasmi. Apzinos, man turpmākajā dzīvē vairāk būs nepieciešama latviešu valoda. Tāpēc cenšos to lietot, kur vien varu. Savukārt ģimenē sarunājamies krievu valodā.”

Aleksandrs Litvinovs (10. klase): “Mācīties latviešu valodu man nav grūti. Ar draugiem sarunājos pa pusei latviski, pa pusei krieviski un saprotamies labi. Ar mammu un tēti runāju krieviski. Tā kā rados man ir daudz latviešu, kad aizbraucu ciemos, runājam latviski.”

Lappuse sagatavota ar Sabiedrības intergācijas fonda atbalstu. Fonds nav atbildīgs par rakstu saturu, viedokļiem un priekšlikumiem.

Autors: Zigmunds Bekmanis
Publicēts: laikrakstā Latvijas Avīze 2004. gada 6. oktobrī