Kopsim savu valodu

Augstāk, zemāk

Bieži manāmi teikumi, kuros vārds augstāk lietots ar nozīmi iepriekš. Gandrīz nevienā latviešu valodas vārdnīcā, arī lielākajās, nav teikts, ka vārdu augstāk varētu lietot ar šādu nozīmi. Tātad – ir visai vienprātīgs atzinums nelietot vārdu augstāk vārda iepriekš vietā.

Kļūdas šai ziņā gadās galvenokārt rakstu, nevis runas valodā, domājot, ka iepriekš rakstītais it kā atrastos augstāk. Tomēr ļoti bieži laikrakstā, žurnālā vai grāmatā šis iepriekšējais izteikums nav augstāk, bet gan ir blakus vai zemāk novietotā salikumā. Tāpēc vārda augstāk lietojams šādos gadījumos rada pārpratumus.

“Lielie smējēji Voldemārs Šoriņš un Zigurds Neimanis sākuši stumt smagu vecumu: sākusies televīzijas seriāla Dzīvoklis filmēšana; tā režisori un scenārija autori ir abi augstāk minētie aktieri.” “Taču ir šaubas, vai kāds ir rīkojies pēc augstāk minētajiem nosacījumiem.” “Banku problēmas Latvijā un Lietuvā nav radušās augstāk minēto cēloņu dēļ.” Augstāk izklāstītie atzinumi liek domāt, ka patlaban nav darīšana ar kredītu, bet ar naudas pievākšanu uz valsts rēķina.”

Visos minētajos teikumos vārda augstāk vietā labāk iederas vārds iepriekš; tātad labosim: abi iepriekš (nevis augstāk) minētie aktieri, pēc iepriekš (nevis augstāk) minētajiem nosacījumiem, iepriekš (nevis augstāk) minēto cēloņu dēļ, iepriekš (nevis augstāk) izklāstītie atzinumi.

Pārpratumus var radīt arī nevietā lietots vārds zemāk.

“Ozona daudzums atmosfērā virs Latvijas nokrities zemāk nekā parasti.”

“Mūsu priekšlikumi par mežu apsaimniekošanu minēti zemāk.” “Zemāk ievietots priekšlikuma sīkāks izklāsts.”

Labāk būtu teikt citādi.

“Ozona daudzums atmosfērā virs Latvijas kļuvis mazāks nekā parasti.” (Bet pats ozons atmosfērā ir palicis tikpat augstu kā agrāk.) “Mūsu priekšlikumi par mežu apsaimniekošanu minēti tālāk (nevis zemāk).” “Tālāk (nevis zemāk) ievietots priekšlikuma sīkāks izklāsts.”

Bieži nevietā gadās arī paši pamatvārdi augsts un zems. Tālāk teikumi kopā ar labojumiem.

“Noziegumu Latvijā ir diezgan daudz (nevis – Noziegumu procents Latvijā ir diezgan augsts.). “Mežos viegli var izcelties ugunsgrēki (nevis – Mežos iespējama augsta ugunsgrēku izcelšanās iespēja.). “Etiopijā ar AIDS vīrusu esot inficējušies 50 reizes vairāk cilvēku nekā Izraēlā (nevis – Inficētības līmenis ar AIDS vīrusu Etiopijā esot ļoti augsts: 50 reižu vairāk nekā Izraēlā.) “Janvārī budžetā bijuši ļoti mazi (nevis zemi) ienākumi.

Autors: Jānis Kušķis
Publicēts: laikrakstā NRA 2004. gada 20. jūlijā