Raksti

Deg mūsu valoda

Paldies par Veltas Krūzes rakstu “Neapgānīsim savus pieminekļus” un literatūrzinātnieces Līvijas Volkovas pārmetumu par mūsu kūtrumu (Diena, 14.I). Kad posta ugunīs dega Latvija, Andrejs Eglītis lūdza un pārmeta: “Dievs, Tava zeme deg!”, jo nebija jau vairs neviena cita, kam lūgt.

Šodien deg mūsu valoda kā zemdegās purvs un ir jau ar tik ļoti plānu pārsegu, ka nav pārliecības nenogrimt bezdibenī. Ne tik sen attapīgi domas un attieksmes veidotāji iztaisīja masu mēdijus. Un… mūsu valoda jau ir tā izmēdīta, ka Maja Vilka, 72 g.v. latviete Siguldā, lūdz Ziemassvētku vecītim svešvalodu vārdnīcu, lai saprastu, ko raksta kultūras žurnālā Forums (NRA, 7.—13.I). Savukārt Ārvaldam Grinbergam Jēkabpilī apskrējusies sirds, ka okupācija vēl nav beigusies, jo visriņķī skan valoda, kādā čeka rakstīja spriedumus pretpadomju elementiem.

Mums ir valsts valodas aizsargi, pārstāvji un inteliģences apvienības, pārstāvji, kas Māmuļā runu sāk “mēs kontaktēsimies un komunicēsim…”, toties Rīgas patvaldības pārstāvis Aleksandrs Giļmans laikus iesaka: “Pierodiet pie krievu runas arī Rīgas domē.” (RB, 27.04.01.) Vai tāda inteliģences runāšana “KK” ir tikai papagailisms un Giļmanam tukši sapņi?

XIX un XX gs. mijā izglītoti latvieši mūsu valodu veidoja skaistu un daiļu. Latviski runāja un rakstīja paši un mudināja sekot. Neklanīties svešām valodām un ieradumiem. Un mums ir Valsts prezidente, kas pie Ziemassvētku eglītes daudzina salaveci (ģed moroz). Vai tikai valodas nezināšana? Vai nezina, ka salavecis iebrauca ar okupantu tanku un aiztransportēja mūsu Ziemassvētku vecīti un viņa gaidītājus salam un badam?

Kāpēc Rīgas eglē svecītes jāiededz Santa Klausam, tautā godātam par santīma klaunu? Vai pašu mazspējas dēļ vai dēļ sirgšanas ar klaniķismu (garīgas atpalicības izpausme)? Vai bārdaiņi kopfirmā apvienojušies, lai piebeigtu mūsu Ziemassvētku mīļo ciemiņu?

Un dažu valodnieku apjūsmotā dzīvā valoda arī nav tikai “kombikorma un mikšļa” apvienība, kura kursom mira i sotrudņičestva iznīcinās Latvijā nevajadzīgo latviešu valodu, jo 96% protot krievu valodu, bet kurš ne, tas varot izlīdzēties ar angļu…

Vai tiešām paliksim savā zemē par aborigēniem pat bez savas valodas?

Daina Šķiezna
Publicēts: Otrdien, 2004. gada 27. janvārī
Dienā